Pir Sultan Abdal Kültür Derneği İle Protokol İmzalandı

0

CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ile cem evi yapım protokolü imzaladı. Protokol töreninde konuşma yapan Aras, “Biz büyükşehir belediyesi eşitlik temelinde yöneteceğiz. Tıpkı Hacı Bektaş Veli gibi tıpkı Mevlana gibi tıpkı Pir Sultan gibi” dedi


CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) ile Muğla Büyükşehir belediye başkanlığı tarafından Marmaris’te yapılması planlanan cem evi projesine ilişkin protokol imzaladı. Kreş, anaokulu, derslikler ve konferans salonununda içinde olacağı cem evi projesi protokolünü PSAKD Marmaris Şube Başkanı Mehmet Ali Akyol ile CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Aras imzaladı.

“EŞİTLİK TEMELİNDE BİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YÖNETECEĞİZ”

Cem evi projesi imza protokolünde konuşan Aras, eşitlik temelinde bir yaklaşım içerisinde olacaklarını ifade etti. Aras, “Benim hayatım belli bir bölümü, yirmi yılı Anadolu'yu dolaşarak geçti.  Bu 20 yılın belli bir bölümünde de özellikle Sivas'ta Zara'da Alevi canlarla birlikte çok uzun bir süre geçirdim. O zamana kadar farkında olmadığım bazı duyguları orada hissettim ve öğrendim. Aslında bakarsanız bu mücadelenin ne kadar derin olduğunu, her şeye rağmen dik duruşunuzu, Cumhuriyete, Atatürk'e sahip çıkışınızı, bunların hepsini çok net gördüm. Bütün baskılara rağmen, bütün dışlanmalara rağmen ve toplumda ki sonradan fark ettim, toplumda aslında bu konuda çok böyle insanların göstermese de içlerindeki duygularla bir ayrımcılığı, bir dışlamayı her zaman belki bir bakışta, belki bir sözle hissettirdiğini de orada öğrendim. Ama ben Pir Sultan'da, Yogi Baba'da, Köşe Dağı'nda, Bey Dağı'nda bu konuyu, bu duyguyu anladım ve içselleştirdim. 2019 yılında Bodrum'da belediye başkanı olduğumda iki tane köyümüz vardı. Belediye başkan yardımcısı Arkadaş önünden geçiyor. İki köyü maalesef görmezden gelmişler.  Ben bu olayı tespit edince oradaki arkadaşlarla hemen gereğini yaptık. O köylerinde ihtiyacı olan hizmeti eşitlikle götürdük. Biz eşitlik temelinde bir büyükşehir belediyesi yöneteceğiz. Eşitlik temelinde toplumun bütün katmanlarının eşit olduğu hangi siyasi görüşten olursa olsun, hangi ırktan, dinden, dinden olursa hangi mezhepten olursa olsun tamamen eşitlik temelinde bir yaklaşım içerisinde olacağız. Tıpkı Hacı Bektaş Veli gibi tıpkı Mevlana gibi tıpkı Pir Sultan gibi. Biz de o bakışla dünyaya bakıyoruz” ifadelerini kullandı.“İLK TEMELİNİ ATACAĞIMIZ İŞLERDEN BİR TANESİ OLACAK”

Datça’da, Marmaris’te, Köyceğiz’de benzer ihtiyaçların olduğunu dile getiren Aras, “Datça'ya gittim, Datça'da da aynı şeyi söylediler. Marmaris'le ilgili zaten konuyu öğrenmiştim. Şimdi Köyceğiz'de de galiba böyle bir ihtiyaç var. O da geliyor. Çünkü öğrendikçe geliyor, çalışmaları yaptık. İçmeler'de bir parsel var. 134/4  parsel. O parsel büyükşehir belediyesine ait. Eğer uygun olursa oturacağız beraber, hep beraber sizlerle. Eğer orası uygunsa sizin için bakacağız ve hemen ilk temelini atacağımız işlerden bir tanesi olacak. İlk 100 günde orası eğer imar planı açısından veya başka türlü sıkıntı olacağını düşünmüyorum da sizin için uygunsa hemen hızlı bir şekilde ruhsatını kesip ondan sonra hep beraber güle oynaya şu işin temelini atalım da birilerine mesaj gitsin arkadaşlar” dedi.

“İKTİDARIN BASKIN GÜCÜNE KARŞI SİYASETİN AŞKIN GÜCÜNÜ KULLANMAK DURUMUNDAYIZ”

Birlik olma vurgusu yapan Aras, “Kadın politikalarında, Alevi politikalarında, mezhep politikalarında, din politikalarında bu zihniyete karşı savaşıyoruz zaten. Demek ki biz bir olacağız. Bizi bölememeliler. Bu işin siyaset tabii ki önemli bir gücüdür. Siyaset güçtür çünkü. Ben şöyle söylüyorum yani iktidarın baskın gücüne karşı siyasetin aşkın gücünü kullanmak durumundayız. Siyaset örgütlenmek demektir. Örgütlü toplum anlamına gelir” diye konuştu.

Aras ve Akyol’un imzasını attığı protokolde yapılması planlanan cem evi projesi dikkat çekti. Projenin imar durumuna göre en az üç katlı olması plandı. Bina içerisinde öğrencilere yönelik kurs verme amaçlı derslikler, kreş ve ana sınıfı hizmeti verecek üniteler, koro-halk oyunları ve tiyatro çalışmaları için çok amaçlı salon, konferans salonu, cenaze hizmetlerinin görüleceği gasil hane ve iki adet morg, en az 500 kişiye yemek verilecek şekilde donatılmış mutfak, en az 500 kişilik yemekhane yer alacak.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder