Karadağ Heyetinden Özel Çocuklar Kültür Sanat Yaşam Merkezine Ziyaret

0
Karadağ Heyeti, Podgorica Karadağ’da Gelişim Zorluğu Olan Engelli Çocuk ve Gençlik Merkezini temsilen Bodrum Özel Çocuklar Kültür Sanat Yaşam Merkezine ziyarette bulundu.

Örgün eğitim sistemi içerisinde örgün eğitim kapsamı dışında kalmış yetişkin 22 yaş ve üstü 36 engelli öğrenciye eğitim veren Özel Çocuklar Kültür Sanat Yaşam Merkezini, Gelişim Zorluğu Olan Engelli Çocuk ve Gençlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Nina Strugar (Podgorica, Montenegro), Gelişim Zorluğu Olan Engelli Çocuk ve Gençlik Merkezi Müdürü Olga Rovcanin (Podgorica, Montenegro), Budva Bilim Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı Aleksandar Franeta, Gazeteci Olivera Jovicevic (Belgrad,Sırbistan) ziyaret etti. Ziyarete Bodrum Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hayri Karagöl, Bodrum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Durmuş Turkan, Bodrum Belediyesi Uluslararası İlişkiler Bürosu da eşlik etti.Heyete, sınıflar gezdirilerek branş öğretmenleri tarafından engelli öğrencilerin durumları ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Gelişim Zorluğu Olan Engelli Çocuk ve Gençlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Nina Strugar, “Gelişim zorluğu olan engelli bireyler için Podgorica’da hizmet sağladığımız bir yaşam merkezimiz bulunuyor. Bugün, ‘Bodrum Özel Çocuklar Kültür Sanat Yaşam Merkezine’, bu alanda nasıl hizmet sağlandığına dair gözlemlerde bulunmak amacıyla bir ziyaret gerçekleştirdik” dedi.

Bodrum Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Hayri Karagöl merkez ile ilgili bilgiler verirken şunları söyledi:

“Bodrum Belediyesi ile Bodrum Halk Eğitimi Merkezi arasında imzalanan ortak iş birliği protokolü kapsamında yaklaşık 36 kursiyerin devam ettiği bir çalışma merkezi. Toplamda 6 öğretmenin görev yaptığı merkezde; 3 Özel Eğitim Davranış öğretmeni, 1 Drama, 1 Halk Dansları ve 1 Beden Eğitimi öğretmenimiz bulunmaktadır. Bizim burada asıl amacımız hayat boyu öğrenme kurumları yönetmeliği kapsamında örgün eğitim kapsamı dışına çıkmış; hafif, orta, ağır düzeyde ve down sendromlu bireylerin sosyal uyum, beceri, davranış, psikomotor hareketlerini kazanmalarını sağlamak.”

Özel çocuklarla yakından ilgilenen heyet öğrencilerin yaptıkları çalışmaları inceleyerek fotoğraflar aldı. Çeşitli hediyeler hazırlayan öğrenciler, heyete hediyelerini takdim ettiler.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder