Marmara Koleji Yüzde 300 Zam Yaptı Veliler İsyan Etti

0
Bodrum'da uzun yıllardan beri eğitim faaliyeti sürdüren Marmara Koleji okul ücretlerine yüzde 300 zam yaptı. Bunun üzerine ayaklanan veliler, bir basın açıklaması yaparak tepkilerini dile getirdi.
Bodrum’da faaliyet gösteren Marmara Koleji, okul ve yemek ücretine yüzde 300 zam yaparak yıllık eğitim ücretini 390 bin TL'ye yükseltti. Zamlara itiraz eden veliler, okul yönetimi ile görüşmelerinden bir sonuç alamayınca yasal zammın uygulanması için Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne müracaat etti.

Veliler, bugün sabah saatlerinde okul önünde de bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı veliler adına Doğan Sandalcı adlı veli okudu. Grup adına yapılan açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Özel Bodrum Marmara Koleji 2024-2025 Eğitim-Öğretim Yılı için açıkladığı eğitim ücretinde %300’leri geçen bir fiyat artışı politikası izlemiştir. Bu artış oranının ana kademe geçişleri (1.5. ve 9.sınıf) ve okula yeni başlayan öğrenciler için geçerli olmasının yanı sıra, okulda mevcut olan ara sınıflar için de geçerli olduğunu, okulun muhasebe bölümü teyit etmiştir. Bu ve benzeri haksız, tek taraflı ve ticari uygulamaların önüne geçebilmek adına Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, mevcut ara sınıflarda devam eden öğrencilere uygulanabilecek artış oranı Milli Eğitim Bakanlığı Özel Okullar yönetmeliği 5.bölüm 53.maddesinde yer alan yönetmelikte belirlenmiştir. Bu sene bu oran yaklaşık %59 iken, Özel Bodrum Marmara Koleji hukuka aykırı olarak, yasal sınırın çok üstünde ve %300’leri geçen bir artış yapmıştır. Örneğin, geçtiğimiz sene, ilkokul 2. sınıf velisi eğitim bedelini 73.500 TL+KDV ve yemek ücreti 28.000 TL+KDV olarak ödemiş iken, bu sene 3. sınıfa geçecek olan öğrencisi için, eğitim bedeli 300.000 TL+KDV ve yemek ücreti 90.000 TL+KDV olarak ödemek zorunda bırakılmıştır. Ana kademeye devam edecek öğrenciler de geçen yıllara oranla beklentinin çok üzerinde bir artış oranı ile mağdur edilmiştir.

Birçok öğrenci bu zam artışı karşısında devam ettiği okulundan, çok sevdiği arkadaşlarından ve öğretmenlerinden ayrılmak zorunda kalacaktır. Öğrencilerin her sene okul değişimine gitmesi çocukların akademik devamlılığı ile sosyal ve psikolojik gelişimleri üzerinde olumsuz etkiye sebep olabilir. Bu nedenle bu konu veli için bir tercih gibi görünse de çocuklarımız için seçim olmaktan uzaktır. Bu durum velilerin çaresizliğinden, içinde bulunduğu zorunlu durumdan yararlanmaya yönelik bir tavırdır. Bu haksız ve hukuka aykırı uygulamanın sona ermesi amacıyla okul yönetimi ile yapılan görüşmelerden maalesef hiçbir sonuç alınamamış, yönetim bu konuda tek yetkinin Özel Bodrum Marmara Koleji sahibi Hüseyin Şimşek’te olduğunu bizlere iletmiştir. Bunun üzerine, sınıf temsilcisi velilerimiz 06.03.2024 tarihinde Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne giderek idari yoldan bu durumun önüne geçilmesi ve mevzuatın işletilmesi amacıyla İlçe Milli Eğitim Müdürü ve diğer yetkililerle görüşme sağlamış ve 500'e yakın itiraz dilekçeleri bırakmıştır. Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü konunun bizzat takipçisi olacağını ve bireysel olarak verdiğimiz itiraz dilekçelerinin işleme konulduğunu, konuyu İl Milli Eğitim Müdürüne ilettiklerini ve müfettiş tayin edilerek soruşturma başlatılacağını iletmiştir.

Gelinen bu noktada, sorunun Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılacak soruşturma neticesinde çözüleceğini ummakla birlikte, okulumuzun sahibi ve yılların eğitimcisi olarak bildiğimiz Hüseyin Şimşek’in, yaşanan sürece rağmen hukuka aykırı bu uygulamayı ısrarla sürdürmeye devam etmesi durumunda; her ne kadar istemesek de son çare olarak haklarımızı gerek bireysel gerekse toplu olarak yargı önünde aramak zorunda kalacağımızı ve Özel Bodrum Marmara Koleji’nin, veli ve öğrencileri ile davalı bir kurum olarak “EĞİTİM” faaliyetini sürdüreceğini bildirmek isteriz. Geçen yılın fiyatlarını ve bu sene verilen fiyat listesini sizlere sunuyoruz. Olumlu ya da olumsuz bir gelişme olduğunda kamuoyunu tekrar bilgilendireceğiz.”

Veliler, diğer özel okullarla arada 100 – 150 bin TL farkın olduğunu dile getirdiler.

Aynı zamanda okul velisi olan Av. Mustafa Ceylan Öztok ise “Yönetmeliğe tamamen aykırı bir durum olduğunu düşünüyoruz. Biz zaten bununla ilgili idari yoldan gereken girişimleri yaptık. Müfettişlerle ilgili son soruşturmada çıkacak netice ile birlikte yargısal yollara başvurmayı da düşünüyoruz.” dedi.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder