TEMA’dan Sıfır Atık Eğitim Projesi

0

Bodrum’da TEMA Vakfı tarafından okullarda “TEMA Vakfı Sıfır Atık Eğitim Projesi” gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda Bitez Gülümser Mehmet Danacı İlkokulu’nda yapılan çalışmaya toplamda 116 öğrenci katıldı.
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve TEMA Vakfı iş birliğinde 2018 yılında pilot uygulama ile başlayan ve 2019’dan itibaren uygulanan Sıfır Atık Eğitim Projesi ile çocukların doğal varlıkların korunması, doğa dostu tüketim alışkanlıkları, atık yönetimi gibi konularda farkındalık kazanmaları ve “sıfır atık” yaklaşımını benimsemeleri hedefleniyor. 

Okul öncesi ve ilkokul seviyesindeki çocukların sıfır atık kavramını benimsemeleri için “Düşün, Gerekli Değilse Tüketme”, “Daha Az Tüket”, “Değerlendir, Yeniden Kullan”, “Değiştir, Farklı Amaçla Kullan” ve “Dönüştür, Doğa Kazansın” prensiplerinden oluşan 5D modeli geliştirildi. 

Kutu oyunları, sunum, film, interaktif kitaplar ve aile broşürü gibi eğitici materyaller içeren okul öncesi ve ilkokul seviyesindeki çocuklara özel hazırlanan kısa süreli etkinlikler eşliğinde çocukların okullarda sıfır atık prensibini benimsemeleri sağlanıyor. 

TEMA VAKFI Bodrum İlçe Sorumluluğu da Bitez Gülümser Mehmet Danacı İlkokulu’nda “TEMA Vakfı Sıfır Atık Eğitim Projesi”ni gerçekleştirdi. Gönüllü öğretmenler Volkan İlhan, Serpil Aslan ve Semra Başkaya’nın yer aldığı projeye toplam 116 öğrenci katıldı. Etkinlikte öğrencilerin doğa savunucusu olmaları yolunda ilk adımlarını atmaları sağlandı.


Hiç yorum yok

Yorum Gönder