Turizmci Adaylarına Işık Tutuldu

0
Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Bodrum Temsilcisi ve Bodrium Hotel & SPA Genel Müdürü Yiğit Girgin, hizmet sektörünün vazgeçilmezi olan insan kaynağı için üniversitelerin çok önemli olduğunu söyledi.Yiğit Girgin, konaklama söktürü temsilcileri olarak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi kariyer günleri etkinliğinde öğrenciler ve akademisyenlerle bir araya geldiklerini ifade etti.

Her yıl gerçekleşen kariyer günleri etkinliğinde genç turizmci adaylarıyla bir araya gelerek deneyimlerini paylaştıklarını dile getiren Girgin, “ Hizmet sektörü insan odaklı bir sektör olduğu için insan kaynakları onlamında üniversitelerle yakın ilişkiler içerisindeyiz. Bugün buraya 50'ye yakın otelin yöneticileri katıldı. Öğrencilerle görüşerek onların sorularını cevaplandırdık ve deneyimlerimizi de paylaştık. Kariyerlerinde önemli bir basamak olan staj ve sonrası için de başvurularını aldık. Sektörü geliştirmek, gençleri özendirmek ve motive etmek için bilgilendirmeler yaptık” diye konuştu.

TÜRKİYE'DE İLK DEFA SANAL OTEL YÖNETİCİLİĞİ

Yiğit Girgin, POYD Bodrum Temsilciliği olarak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesiyle bir mentörlük anlaşması yaptıklarını ve Türkiye'de ilk defa Sanal Otel Yöneticiliği Simülasyonu'nu uyguladıklarını söyledi.

Sanal ortamda gerçekleştirilen program hakkında bilgi veren Girgin, “ Türkiyede ilk defa yaşama geçirilen “Sanal otel simülasyonu” ile Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği, Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği, Konaklama İşletmeciliği ve Seyahat İşletmeciliği Bölümü öğrencileri “Yönetici” olmayı öğreniyor. 2023 Güz döneminde ilki gerçekleştirilen bu simülasyonla öğrenciler, mentörlerin gözetiminde departman müdürlüğü yaptı. Farklı datalar ve senaryolar üzerinden otel yönetimi konusunda uygulamalı online eğitimler aldılar. Sürecin, uygulayarak öğrenmeye dayalı bir konsepti var. Bu eğitimlerin öğrencilerin kariyerinde olumlu etkileri olacak. Bu simülasyon eğitiminin ikincisi için de görüşmelerimiz devam ediyor. Bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Sektörün her sezonda yeni insan kaynağına ihtiyacı olduğunu da vurgulayan Girgin, İl Kültür Müdürlüğü ve Muğla Valiliğiyle de görüşerek bir CV bankası oluşturmak için çalıştıklarını belirtti;

Hiç yorum yok

Yorum Gönder